Przedawkowanie witaminy C czyli objawy jej nadmiaru

Zapewnienie odpowiedniej podaży witaminy C ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu i jego zdrowia. To składnik, który nie tylko wpływa na stan skóry, kości i chrząstek, ale także zapewnia większą odporność i… lepszy nastrój.

Do witaminy C mamy zaufanie.

Łykamy ją bez konsultacji z lekarzem, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy przeziębienia czy grypy, a nawet profilaktycznie.

Jednak, czy można przedawkować witaminę C? Jak rozpoznać stan, który będzie świadczył o tym, że w naszym organizmie jest za dużo witaminy C?

Sprawdź!

Przedawkowanie witaminy C
Przedawkowanie witaminy C / Zobacz jaka jest maksymalna dzienna dawka dla osób dorosłych i dzieci.

Czy witaminę C można przedawkować?

Witamina C należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Oznacza to, że – w przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – nie może być ona magazynowana w organizmie. Po przetransportowaniu witaminy C do odpowiednich tkanek, jej nadmiar jest wydalany wraz z moczem.

To jednak nie wszystko!

Organizm człowieka nie produkuje sam witaminy C, dlatego też musi być ona dostarczana na bieżąco, codziennie. Największe jej ilości znajdziemy w świeżych owocach i warzywach.

Najpopularniejsza witamina C / Porównaj ceny:

Niekiedy jednak potrzebna jest suplementacja – i w takim przypadku istnieje prawdopodobieństwo przedawkowania witaminy C.

Nadmiar witaminy C
Nadmiar witaminy C w organizmie i jego wpływ na nasze zdrowie.

Pierwsze objawy przedawkowania witaminy C

Do pierwszych objawów przedawkowania witaminy C należą biegunka i nudności. Mogą się one pojawić w sytuacji, gdy przekroczymy maksymalną dzienną dawkę tej witaminy – piszemy o tym w dalszej części naszego artykułu.

Co robić w takim przypadku?

Jeśli zauważymy u siebie wspomniane objawy i istnieje prawdopodobieństwo, że mogą one być skutkiem nadmiaru witaminy C w naszym organizmie, wystarczy zaprzestać stosowania suplementacji (koniecznie skonsultuj się z lekarzem!).

Inne skutki oboczne nadmiaru witaminy C w organizmie

Witamina C przyspiesza wchłanianie żelaza pochodzącego z produktów roślinnych (żelazo niehemowe). Jest ono słabiej przyswajalne niż żelazo hemowe (pochodzące z produktów mięsnych), dlatego warto łączyć spożywanie produktów takich jak fasola, pistacje, natka pietruszki czy jajka z produktami zawierającymi witaminę C (truskawki, czarna porzeczka, kiwi, pomarańcze, brokuły).

Z tego samego powodu, podczas suplementacji żelazem zaleca się także jednoczesne podawanie witaminy C.

Jednak każdy kij ma dwa końce.

Osoby, u których występuje zwiększone ryzyko gromadzenia się żelaza w organizmie (hemochromatoza) powinny przyjmować witaminę C pod okiem lekarza.

W niektórych przypadkach duże ilości witaminy C mogą spowodować nadmierne gromadzenie się żelaza, a w konsekwencji uszkodzenia wątroby, serca, trzustki, tarczycy i układu nerwowego.

U zdrowych osób nie ma takiego ryzyka, chyba że będą one przyjmować duże dawki żelaza w postaci suplementów wraz z witaminą C.

Nadmiar witaminy C w organizmie może wywołać jeszcze inne skutki uboczne.

Zobaczmy.

Tworzenie się kamieni nerkowych jako skutek przedawkowania witaminy C

Nadmiar witaminy C wydalany jest z organizmu w postaci szczawianu, będącego produktem ubocznym przemiany materii. Przy niesprzyjających warunkach szczawian może łączyć się z minerałami, tworząc kryształy. Te z kolei mogą sprzyjać powstawaniu kamieni nerkowych. Przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy C może więc zwiększyć ryzyko ich powstania.

Ile witaminy C oznacza przedawkowanie?

nadmiar i objawy przedawkowania witaminy c
Nadmiar i objawy przedawkowania witaminy C / Skutki i objawy.

Maksymalna dawka witaminy C

Jak już wspominaliśmy we wstępie, witamina C jest rozpuszczalna w wodzie. Nasz organizm usuwa jej nadmiar w ciągu kilku godzin od jej spożycia, dlatego też jej przedawkowanie jest mało prawdopodobne, nawet jeśli przyjmujemy ją w postaci suplementów diety.

Jaka jest więc maksymalna dzienna dawka witaminy C dla osoby dorosłej?

Przyjmuje się, że dzienna maksymalna dawka witaminy C dla osób dorosłych nie powinna przekraczać 2000 mg (2g).

Jeśli jednak zdecydujemy się na przyjmowanie suplementów, lepiej jest stosować dawkę na poziomie dziennego zapotrzebowania, która wynosi 75 mg dla kobiet i 90 mg dla mężczyzn.

Co ciekawe, aby przyjąć maksymalną dawkę witaminy C w naturalnej postaci, musielibyśmy zjeść… 29 pomarańczy lub 13 papryk.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia.

MEDFUTURE Witamina C Lewoskrętna 500 g MedfutureNajlepsza witamina CPorównaj ceny

Dawka uderzeniowa witaminy C

Dawka uderzeniowa witaminy C znacznie przekracza zalecaną dzienną dawkę. Może być podawana dożylnie lub doustnie (i wówczas jest podzielona na kilka porcji i spożywana w ciągu dnia).

W jakich przypadkach stosuje się dawkę uderzeniową witaminy C?

Zalecana jest ona przez niektórych lekarzy jako forma terapii w niektórych chorobach, zatruciach, czy też jako sposób na przyspieszenie rekonwalescencji.

Zatem czy można przedawkować witaminę C?

Jak już wiecie… można.

Przedawkowanie witaminy C może przysporzyć kilku problemów dlatego trzymajcie się proszę zaleceń lekarzy!

Opinie o witaminie C: 3

  1. Staram się codziennie spożywać świeże owoce i warzyw, by dostarczyć do organizmu odpowiednią dawkę witaminy C. Jednak po przeczytaniu tego artykułu wiem, że powinnam zwiększyć dawkę witaminy C, przedawkowanie Wit. C to mi na pewno nie grozi.

    Odpowiedz

  2. Gdzieś czytałam, że ustala się maksymalną, potrzebną do leczenia dawkę witaminy C w taki sposób, że sprawdza się, kiedy nastąpi biegunka. Jeśli już się pojawi, to oznacza, że wzięło się odpowiednią dawkę. 😛

    Odpowiedz

  3. Jakie są skutki przedawkowania witaminy C? No ogólnie rzecz biorąc rozwolnienie… ; )

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *