Suplementy diety z witaminą C

Choć przy stosowaniu odpowiedniej diety, dostarczamy naszemu organizmowi wystarczającą dawkę witaminy C, to jednak istnieją sytuacje, w których potrzebujemy jej więcej.

Ciągły stres, wyczynowe uprawianie sportu, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, niektóre choroby, a także ciąża to tylko kilka z przypadków, w których może wystąpić zwiększone zapotrzebowanie organizmu na witaminę C.

W związku z tym zarówno w aptekach, jak i w specjalistycznych sklepach (a nawet zwykłych marketach!) można kupić suplementy diety z witaminą C w przeróżnych postaciach.

Jednak, która witamina C jest najlepsza?

Ile produktów z witaminą C jest na polskim rynku?

O ogromnym zapotrzebowaniu na witaminę C (a także skutecznej odpowiedzi na nie producentów) świadczy dobitnie ilość dostępnych suplementów z witaminą C.

Mogłoby się wydawać, że jest ich na polskim rynku kilkanaście, może kilkadziesiąt.

Tymczasem w Rejestrze produktów Głównego Inspektoratu Sanitarnego jest ich około 14 500!

Stanowią je preparaty w różnych formach takich jak pastylki, tabletki, syropy, proszki czy krople (obszerniej przedstawimy je poniżej).

Co więcej, witamina C oferowana jest nie tylko w formie preparatów do spożycia. Niektóre placówki oferują także wlewy dożylne z witaminą C, czy też zastrzyki.

Przyjrzyjmy im się teraz dokładniej.

Suplementy z witaminą C / Porównaj ceny:

Witamina C w proszku

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się suplement diety w postaci witaminy C w proszku. Wszystko to za sprawą dużego szumu wokół tak zwanej witaminy C lewoskrętnej, sprzedawanej najczęściej właśnie w formie proszku.

Można ją rozpuszczać w herbacie ziołowej, wodzie lub soku (ważne, by płyn nie był gorący, gdyż witamina C jest wrażliwa na działanie temperatury). Nie zaleca się spożywania witaminy C na sucho, chyba że użyjemy pustych, celulozowych lub żelatynowych kapsułek i wsypiemy do nich odpowiednią porcję.

A teraz o bardziej inwazyjnej formie przyjmowania witaminy C.

Produkty z witaminą C
Produkty z witaminą C w postaci syropu, tabletek, wlewów czy proszku.

Wlewy z witaminy C

W wielu miastach Polski, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Opole, czy Zielona Góra, można natknąć się na placówki, które oferują wlewy dożylne z preparatów witaminowych, w tym także zawierających witaminę C.

Zalecane są one w celu ogólnej poprawy stanu zdrowia, jako wsparcie w leczeniu infekcji, w profilaktyce nowotworowej, w regeneracji po chorobach, czy też w eliminacji stresu.

Jak można się dowiedzieć na stronie placówek, wlewy dożylne z witaminy C zmniejszają zmęczenie, łagodzą stany depresyjne, pomagają w zasypianiu i poprawiają apetyt.

Witamina C na raka?

U chorych na raka obserwuje się znaczne obniżenie antyoksydantów we krwi, stąd wielu lekarzy wysnuwa wniosek, że wlewy dużych dawek witaminy C (która jest silnym antyoksydantem) mogłyby pomóc w walce z rakiem.

Teoria ta jednak wciąż jest przedmiotem dyskusji, a nawet kontrowersji i wymaga przeprowadzenia większej ilości badań.

Witamina C w kroplach

Witamina C w kroplach znajduje zastosowanie zwłaszcza u noworodków i niemowląt, ale także u starszych dzieci, seniorów, czy też osób mających problemy z połykaniem. U dzieci do drugiego roku życia dawka dzienna wynosi od 5 do 8 kropelek na dobę, u dzieci od trzeciego do jedenastego roku życia – 10 kropelek, natomiast u dzieci od dwunastego roku życia i u osób dorosłych dawka ta wynosi 15 – 20 kropelek na dobę.

Przejdźmy do „bomby witaminowej”.

MEDICALINE Witamina C liposomalna 250ml - LiposolSuplementy diety z witaminą CPorównaj ceny

Witamina C w płynie lub syropie

Suplementy diety z witaminą C w postaci syropu lub płynu zwykle zawierają dodatkowo ekstrakty roślinne i stanowią „bombę witaminową”, stosowaną na przykład w przeziębieniach i grypie.

Rośliny, z których ekstrakty chętnie wykorzystuje się w tego typu preparatach, to między innymi aronia, rokitnik, winogrono, dzika róża, głóg, żeń szeń, jagody goji, lucerna siewna, biała morwa, ostropest, śliwki, karczoch, malina, burak, acerola, pokrzywa czy melisa.

Wszystkie one stanowią naturalne źródła witaminy C występujące w przyrodzie.

A co dla tych, którzy wolą stare, dobre tabletki?

Witamina C 1000 w tabletkach
Witamina C 1000 w tabletkach / Jaka jest ich cena i gdzie je kupić?

Witamina C w tabletkach i kapsułkach

Mimo dostępności witaminy C w tak wielu postaciach, wciąż jeszcze możemy znaleźć tradycyjną witaminę C w tabletkach lub w kapsułkach. W takiej formie sprzedawana jest również osławiona witamina C lewoskrętna czy powszechnie uważana za najpopularniejszą witamina C 1000.

Jak widać, witamina C produkowana jest w ogromnej ilości postaci… a to nawet jeszcze nie wszystkie!

Inne postaci suplementów z witaminą C

Suplementy diety z witaminą C mają także bardziej przyjazną postać – i tu widać ukłon w kierunku dzieci. Mogą one mieć formę słodkiego proszku, żelu, tabletek musujących lub do ssania, granulowanych herbatek, czy nawet gum i lizaków o owocowych smakach.

Opinie o witaminie C: 4

 1. Witamine C kupuje od lat pod postacią aceroli (sproszkowanej i uformowanej w tabletke). Oprócz samej wysokiej zawartości witaminy C zawierają one jedynie skrobie ziemniaczaną i dwutlenek krzemu. Żadnego innego wypełniacza czy innego syfu.

  Odpowiedz

 2. Ja podaję synkowi 7 kropelek z wit. C i mam nadzieję, ze to się przyczyniło do tego że nie choruje. Oby było tak dalej. Kropelki zakupiłam za 30 zł w aptece internetowej.

  Odpowiedz

 3. Ja da mnie prym wiedzie acerola w proszku. Świetnie i szybko się wchłania, a do tego wiem, ze faktycznie spożywać wit C, a nie jak te musujące tabletki, w których wit C po prostu nie ma! Sam cukier i nic więcej. Acerola nie tania, ale warto kupić!

  Odpowiedz

 4. Z acerolą jest ten problem, że raczej tylko pod postacią tabletek można ją spotkać. Nigdy nie widziałam jej jako świeże owoce. Podobno dzieje się tak, bo szybko się psuje. A występuje w Ameryce Południowej, Meksyku i na Karaibach oraz innych dalekich krajach, więc blisko nie jest.

  Acerola to znakomite źródło witaminy C (1677 mg na 100gr), ale warto poszukać chociażby soku z aceroli, zamiast tabletek. To jeszcze bardziej przyswajalne i naturalne źródło wit C.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *