Witamina C lewoskrętna prawda czy mit?

Szum wokół witaminy C lewoskrętnej i prawoskrętnej nie ustaje i wciąż nie brakuje osób, którym wizja lepszej, wspanialszej i ze wszech miar skuteczniejszej witaminy C wydaje się na tyle kusząca, by po nią sięgnąć.

Tymczasem mit witaminy C lewoskrętnej powstał jako chwyt marketingowy – trzeba przyznać, niezwykle udany – i warto rzucić na niego nieco światła.

Cała prawda o witaminie C lewoskrętnej

Cząsteczka uznawana za witaminę C ma konfigurację L (co nie świadczy o jej lewoskrętności!).

W rzeczywistości jest prawoskrętna, co w chemii oznaczamy (+). O lewoskrętności mówimy w odniesieniu do budowy kwasu askorbinowego. Witamina C zawsze oznacza konfigurację L kwasu askorbinowego (kwas L – askorbinowy).

Inna forma tego kwasu nie jest witaminą.

Co to oznacza?

Witamina C lewoskrętna, jaką oferują producenci, jest taką samą substancją, jak każda inna witamina C.

Witamina C Lewoskrętna
Lewoskrętna witamina C

Właściwości witaminy C

To chyba najbardziej popularna witamina, a popyt na nią wzrasta wraz ze spadającą jesienią temperaturą. I choć jej działanie przeciwdziałające grypie i przeziębieniu nie zostało naukowo potwierdzone, to jednak chętnie po nią sięgamy – choćby dla lepszego samopoczucia.

Jak działa witamina C w naszym organizmie?

 1. Bierze udział w budowie tkanki łącznej,
 2. Uczestniczy w produkcji kolagenu,
 3. Wpływa na wygląd skóry,
 4. Zwiększa poziom „dobrego” i zmniejsza poziom „złego” cholesterolu,
 5. Obniża ciśnienie krwi,
 6. Niszczy wolne rodniki,
 7. Chroni przed zmianami miażdżycowymi.

Prawda, że to niemało?

Nic dziwnego, że producenci „lewoskrętnej” witaminy C pokusili się o taki chwyt marketingowy!

Zobaczmy, gdzie można kupić taką witaminę.

Producenci witaminy C lewoskrętnej

Wśród producentów witaminy C lewoskrętnej znajdują się między innymi takie marki jak Sinatur, Targroch, Stanlab, Medfuture, Myvita, Natur Planet i Biomus.

Ile kosztuje witamina C lewoskrętna?

Najpopularniejsza witamina C / Porównaj ceny:

Dawkowanie witaminy C

Zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia dzienna dawka witaminy C dla mężczyzn wynosi 90 mg, a dla kobiet 75 mg. W naszym kraju nie brakuje produktów zawierających witaminę C. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Szybko się utlenia i ulega zniszczeniu w wysokich temperaturach (gotowanie!). Choć w większości każdy z nas dostarcza swojemu organizmowi potrzebną dawkę witaminy C, to istnieją okoliczności, w których może jej zabraknąć.

Suplementacja najczęściej obejmuje:

 1. Osoby palące papierosy,
 2. Osoby narażone na przewlekły stres,
 3. Osoby po ciężkim wysiłku fizycznym,
 4. Osoby w okresie rekonwalescencji,
 5. Kobiety w ciąży,
 6. Osoby cierpiące na stany zapalne błon śluzowych i skóry,
 7. Osoby z niedokrwistością (witamina C sprzyja wchłanianiu żelaza!),
 8. Cukrzyków.

Niektóre kręgi z dziedziny medycyny alternatywnej zalecają stosowanie dużych dawek witaminy C w celach leczniczych. Stąd w specjalistycznych sklepach możemy kupić nawet witaminę C 1000 lewoskrętną. Trzeba wiedzieć, że jedna porcja takiej witaminy pokrywa 1250% dziennego zapotrzebowania organizmu.

Cena lewoskrętnej witaminy C

Witamina C lewoskrętna sprzedawana jest w postaci proszku lub płynu. Jej cena waha się w granicach 30 – 60 złotych za kilogram lub za litr. Sprzedawana w tabletkach kosztuje około 3 złotych za 25 sztuk.

MEDFUTURE Witamina C Lewoskrętna 500 g MedfutureNajlepsza witamina CPorównaj ceny

Witamina C lewoskrętna dla dzieci

Bez względu na to, czy bierzemy pod uwagę „lewoskrętną” witaminę C, czy też „zwykłą”, nie powinno się jej podawać bez konsultacji z lekarzem. Jeśli podejrzewamy, że dziecku może brakować tej witaminy C, pierwszy krok powinien polegać na urozmaiceniu diety i częstszym podawaniu świeżych owoców i warzyw.

Przyswajalność, czyli naturalna i sztuczna witamina C

Syntetyczna witamina C oraz witamina C, jaką znajdujemy w naturalnych produktach, to ta sama substancja. Dlaczego więc uznaje się, że naturalna witamina C jest lepiej przyswajalna? Z pewnością mają na to wpływ pozostałe składniki zawarte w owocach i warzywach.

A gdzie znajdziemy największe ilości naturalnej witaminy C?

Oto lista naszych ulubieńców:

 1. Natka pietruszki,
 2. Zielona i czerwona papryka,
 3. Czerwona porzeczka,
 4. Cyrusy,
 5. Kiszona kapusta,
 6. Truskawki,
 7. Ziemniaki,
 8. Brokuł,
 9. Brukselka,
 10. Papaja.

Brzmi smakowicie i zdrowo, prawda? : )

Opinie o witaminie C: 2

 1. Witamina C lewoskrętna, kolejny chwyt marketingowy. Najlepsze, jak spotykam ludzi, którzy po przeczytaniu jakiegoś artykułu w necie albo po usłyszeniu jakichś strzępków informacji od znajomych, z całym przekonaniem twierdzą, że witamina C, którą mamy w aptekach, to jest nic niewarta i że tylko lewoskrętna. 😛 Jak to jednak marketing potrafi namieszać w głowie. 😛 Ciekawe, tyle lat wit.C działała, a teraz nagle się okazuje, że to ściema. Hmm…

  Odpowiedz

 2. Witamina C lewoskrętna to jest hit, zwłaszcza jak się słyszy przekonujących o jej jedynej prawdziwości jakichś guru internetowych. Witamina C kupiona w aptece czy u sprawdzonego producenta, a najlepiej jeszcze w postaci naturalnej i tyle, a tu wymyślanie!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *